Bass&Beat Festival

KONCERTY Z PREZENTACJAMI WIZUALNYMI, WYSTAWY, WARSZTATY, POKAZY FILMOWE

 

Bass&Beat Festival

Zakończyła się 5. edycja Bass&Beat Festival

W dniach 15–17 października 2021 we Wrocławiu po raz 5 odbył się Bass&Beat Festival. Symbolem tegorocznej edycji była woda rozumiana jako fundament życia, symbol odrodzenia i energii, utożsamiana z Arché – głoszoną przez Talesa ideą nieskończoności i piękna. W tym roku festiwal rozlewał się po Wrocławiu, a muzyka wypełniała przestrzenie zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta. Na 5 festiwalowych scenach wystąpili artyści z Polski, Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Podczas 3 dni festiwalowa publiczność miała okazję wziąć udział w 8 koncertach, którym jak co roku towarzyszyły wizualizacje.

15 października o 19:00 w Centrum Aktywności Lokalnej na Ołtaszynie można było usłyszeć kontrabas w dwóch zupełnie odmiennych odsłonach. W pierwszej części koncertu zagrali Maciej Kitajewski Trio – laureat tegorocznej edycji konkursu„Jazzowy Debiut Fonograficzny” przyznawanej przez Instytut Muzyki i Tańca, po przerwie wystąpił pochodzący z Chicago Mike Parker z projektem Mike Parker’s Trio Theory.

W sobotę o 17:00 w Centrum Aktywności Lokalnej Maślice zagrał Brasil Slums.

Czerpiąc brzmienia z wielu nieoczywistych źródeł, Brasil Slums tworzą swój oryginalny klimat, w którym jazz łączy się ze światem progresywnego rocka, jak i muzyką dawną oraz klasyczną. To połączenie – które dzięki wykonaniu Brasil Slums wydaje się być zupełnie naturalne – powstało przede wszystkim za sprawą gitarzysty i kompozytora Szymona Witczyńskiego, który wraz z perkusistą Adamem Wajdzikiem (znanym m.in. z zespołów Marcin Pater Trio, MÓW, Follow Dices) powołał zespół do życia w 2019 r.

21:00 w Hydropolis wystąpił LNSD Quartet prezentując premierowo materiał z Płyty „Unasked, Unanswered” będącej połączeniem nowoczesnego jazzu z elektroniką. Zespół tworzą Szymon Łukowski – saksofony, klarnet basowy, flet, elektronika; Gabriel Niedziela – gitary; Jan Smoczyński – hammond, rhodes, syntezatory, elektronika, Paweł Dobrowolski – perkusja.

W drugiej części wieczoru wystąpił Bjørn Charles Dreyer, norweski gitarzysta, zajmujący się muzyką elektroniczną i ambientową, współpracujący z Larsem Kristianem Lia koncentrującym się na przetwarzaniu dźwięku. Norwescy muzycy zagrali wspólnie z polskimi w ramach Strefy Eksperymentu Bass&Beat Festival. Wizualizacje: Daniel Kusak.

Festiwalowa niedziela 17 października to dwa koncerty i 3 zespoły.

Zespół jazzowy z charyzmatyczną liderką saksofonistką na czele, czyli Karolina Pernal Quartet, zagrał w Centrum na Przedmieściu o g. 18:00. Karolina Pernal jest laureatką tegorocznej edycji festiwalu Ladies’ Jazz Festival. Brzmienie jej mocnego saksofonu tenorowego będzie przeplatało się z instrumentami klawiszowymi, za którymi zasiądzie Filip Miguła. Sekcję rytmiczną będą współtworzyć Przemysław Jarosz na perkusji oraz Bartłomiej Chojnacki na kontrabasie. Podczas koncertu zostanie zagrana kompozycja, która wyeksponuje duet saksofonowo-basowy. Pojawiły się także inne energetyczne autorskie utwory. Był czas na refleksję przy subtelniejszych melodiach.
Wizualizacje: WRUNIA.

Festiwal zakończył koncert w Klubie Łącznik (Czasoprzestrzeń). Zagrali Wasabi Surfers oraz Adam Golicki Trio.

Wasabi Surfers to odrywający od monotonii pandemicznej rzeczywistości kwartet, który zabierze słuchaczy w podróż po miejscach, które każdy chciałby odwiedzić. Zespół stanowi niebywały zlepek śródziemnomorskiego słońca, skandynawskiej nostalgii, afroamerykańskich tańców rytualnych oraz nieskalanej pędem czasów obecnych miłości do rodzimych folkowych krajobrazów. Wszystko to jest blendowane i podawane słuchaczom i w postaci jazzowego koktajlu.

Festival zakończył Adam Golicki Trio, nowe trio utworzone przez perkusistę Adama Golickiego z Piotrem Lemańczykiem na kontrabasie i gitarze basowej oraz Marcinem Wądołowskim na gitarze, który zaprezentuje materiał z albumu „Reflections”, skomponowany specjalnie z myślą o muzykach, z którymi perkusista współpracuje od wielu lat. Napisane utwory są bardzo nastrojowe, nostalgiczne, ale i czasami bardziej dynamiczne, tak, aby ukazać piękno prostych melodii, ale i możliwości całego Trio.

Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław oraz Agencja ArtAnima.
Projekt jest współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego
oraz środków przekazanych przez gminę Wrocław, wroclaw.pl

Znajdź nas w sieci